Достапни линкови

Денеска се навршуваат 25 години од најголемата нуклеарна катастрофа во светот, која се случи во Чернобил. Во црквите во Украина, Русија и Белорусија ќе се оддржат богослужби посветни на жртвите од несреќата. Претседателите нА Русуја и Украина Дмитри Медведев и Виктор Јануковиќ денеска ќе го посетат Чернобил. Експлозијата на реакторот во нуклеарната централа на 26 Април 1986 година создаде облак од радиоактивни честички над голем дел од европскиот континент и примора илјадници жители на Украина да ги напуштат домовите. Експлозијата ослободи за 400 пати повеќе радијација од атомските бомби фрлени врз Хирошима.
XS
SM
MD
LG