Достапни линкови

Франција, Германија и Британија ги осудуваат сириските мерки против протестите


Антивладини протетсти во Сирија
Франција. Германија и Велика Британија изработуваат предлог резолуција на ОН за осуда на мерките за сузбивање на демонстрантите во Сирија. Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун побара да се спроведе независна истрага по објавата на новинарски извештаи во кои се вели дека во Сирија безбедноснисте сили во понеделникот во градот Дера убиле најмалкау 39 цивили а ранети се над 70 луѓе.
Белата Куќа сооопшти дека ја разгледува можноста за спроведување на санкциипротив Сирија со цел да сопре со оваа операција. Потпаролот на Белата Куќа Џеј Кармеј изјави дека САД со недели го притиска сирискиот претседател Башар Ал Асад да го исполни свото ветување и да ги спроведе реформите.
Според активистите за човекови права во изминатиов месец во земјата загинале над 400 луѓе.
XS
SM
MD
LG