Достапни линкови

Саркози и Берлускони ќе бараат решение за имигрантите


Францускиот претседател Никола Саркози денеска ќе се сретне со италијанскиот премиер Силвио Берлускони за да разговараат за зајакнување на граничните контроли на Европската Унија. Тензиите меѓу двете земји се во пораст откако северноафрикански имигранти се обидувале да влезат во Франција. Италија се жали дека е оставена сама да се бори со бранот доселеници кои пристигнуваат од Тунис и другите северно африкански земји.
XS
SM
MD
LG