Достапни линкови

Иран и Ирак потпишаа договор за екстрадиција


Техеран - гробови на војници кои загинаа во војната меѓу Ирак и Иран која траеше од 1980 до 1988 година
Иран и Ирак потпишаа договор за екстрадиција, што претставува нов чекор во подобрувањето на билатералните односи меѓу двете земји, кои војуваа во 80-тите години на минатиот век. Документот го потпишаа министрите за правда на двете држави во Техеран. Иранските медиуми шпекулираат дека со догвоорот им се овозможува на ирачките власти да екстрадираат осомничени ирански терористи.
XS
SM
MD
LG