Достапни линкови

Нов обид за влез на милитанти од Авганистан во Таџикистан


Таџикистанските власти соопштија дека еден граничар и еден милитант загинале во судир на границата со Авганистан кога група од 10 милитанти се обиделе да влезат во земјата.
Станува збор за 6 обид на борци од Авганистан да влезат на територијата на Таџикистан оваа година. Таџикистанската армија предупреди дека милитантите притиснати од САД во Авганистан плоанираат да направат немири во соседните земји.
XS
SM
MD
LG