Достапни линкови

Двајца полицајци загинаа во заседа во Авганистан


Двајца авганистански полицајци загинале а двајца се повредени во заседа во источниот дел на земјата денеска. Властите соопштија дека нападдот се случил во провинцијата Нангахар а го извеле „непријателите на мирот и стабилноста“. Тој термин често се користи за именување на талибанските милитанти во Авганистан. Во меѓувреме, НАТО соопшти дека членовите на екипажот од хеликоптерот кој се утрна во петокот биле спасени денеска. Талибанците ја превземаа одговорноста за уривањето на леталото.
XS
SM
MD
LG