Достапни линкови

Притворен свештеникот кој го запали Куранот


Тери Џоунс
Американскиот свештеник кој предизвика крвави протести во Авганистан со палењето на Куранот беше уапсен денеска, при обид да организира протест пред џамија во Мичиген. Тери Џоунс беше притворен поради тоа што судот во сојузната држава утврдил дека неговиот протест може да предизвика немири. Триесетина проценти од населението во Мичиген е од исламска вероисповест. Свештеникот бил во притвор еден час, по што бил ослободен.
XS
SM
MD
LG