Достапни линкови

Камбоџа и Тајланд во нови меѓугранични тензии


Трупи од Тајланд и Кабоџа повторно се судрија на границата меѓу двете земји. За сега нема информации за евентуални жртви. Новото насилство се случува по вчерашниот инцидент во кој загинаа четворица припадници на тајландските паравоени трупи и тројца војници од Камбоџа. Двете страни ги евакуираа жителите на пограничните села и меѓусебно се обвинуваат за тоа кој прв предизвикал немири во џунглата околу храмовите Та Моан и Та Крабеи.
XS
SM
MD
LG