Достапни линкови

Бан ки Мун во Москва на разговори за Либија


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун денеска во Москва се сретна со рускиот претседател Дмитри Медведев во момент на растечката загриженост на Русија поради ситуацијата во Либија. Официјална Москва оценува дека западните сили го пречекориле мандатот на Советот за безбедност на Обединетите нации во Либија. Според некои новински извештаи, Медведев во телефонски разговор со грчкиот премиер Папандреу изјавил дека Русија била подготвена да посредува во решавањето на либијската криза.
XS
SM
MD
LG