Достапни линкови

Црвениот Крст во Унгарија евакуира роми за да ги заштити од ултранационалисти


Унгарскиот Црвен Крст денеска евакуирал стотици роми од некои села поради страхувања дека би можеле да бидат нападнати од крајно десничарски групи. Црвениот Крст соопшти дека ова е прв пат, од Втората Светска Војна, да бидат евакуирани унгарски цивили на кои им се закануваат паравоени активисти. Ултранационалисти во последниве недели се активни во неколку унгарски градови и претежно патролираат во места населени со роми.
XS
SM
MD
LG