Достапни линкови

Турција ќе потроши 4 милијарди долари за нови хеликоптери


Турската државна новинска агенција јави дека американскиот производител на хеликоптери „Сикорски Еркрафт“ потпишал договор со турските власти тежок 4 милијарди американски долари. Турција планира да ја обнови својата хеликоптерска флота со цел да им се спротистави на курдските бунтовници во североистокот на земјата. Со американската фирма било договорено купување на 109 нови хеликоптери.
XS
SM
MD
LG