Достапни линкови

Кипар се жали во ОН и ЕУ за односот на Турција


Претседателот на Кипар Димитрис Христофијас (десно) со турскиот кипарски лидер Мехмет Али
Претседателот на Кипар Димитрис Христофијас испратил писма до Обединетите нации и Европската унија во врска со однесувањето на Турција за прашањето на островот, објави Филелефтерос. Писмата се адресирани до генералниот секретар на ОН, до претседателот на Советот на Европа, до првиот човек на Европската комисија и до претседателот на Европскиот парламент. Во дописите кипарскиот претседател се повикува на неодамнешни изјави на турскиот министер за надворешни работи на самитот на НАТО во Берлин дека Турција никогаш нема да седне на иста маса со Кипар.
XS
SM
MD
LG