Достапни линкови

Франција и Италија ќе испратат воени советници за бунтовниците во Либија


France -- President Nicolas Sarkozy (L) greets Mustafa Abdel Jalil, head of the main Libyan rebel council, as he arrives for a meeting in Paris, 20Apr2011
Францускиот претседател Никола Саркози најави дека ќе ги интезивира нападите предводени до НАТО сили кон лидерот на Либија Моамер Гадафи за да им помогне на либиските бунтовници да возвратат на нападите од силите на Гадафи во Мисрата. Ваквата најава следува по средбата на Саркози во Париз со лидерот на бунтовниците од Народниот Либиски Совет Мустафа Абдел Џалил. Франција и Италија соопштија дека ќе и се приклучат на Британија во испраќање воени советници во Либија за да ги советуваат бунтовниците како да ги совладаат силите на Гадафи. САД ја поздравија одлуката на трите европски сојузници, но истакна дека засега нема планови да испрати американски воени сили во Либија.
XS
SM
MD
LG