Достапни линкови

Заврши пописот на населението во Косово


Во Косово на полноќ заврши пописот на населението и домаќинствата, а во 19-те дена од овој процес, според неофицијалните податоци на Заводот за статистика во Приштина, регистрирани се нешто помалку од еден милион и 800 илјади жители. Во српските средини, како што јави Танјуг, пописот бил делумно успешен, а во северно Косово, каде што Србите се мнозинство, пописот не бил спроведен. Прелиминарните резултати од пописот на Косово, кој е прв во изминатите 20 години, ќе бидат објавени во јуни.
XS
SM
MD
LG