Достапни линкови

Обама оптимист за решавање на проблемот со дефицитот


Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама изнесе оптимистички процени за изгледите за решавање на проблемот со буџетскиот дефицит, ден откако агенцијата Стандард и Пур`с ги намали изгледите за кредитниот рејтинг на САД. Обама истакна дека и демократите и републиканците се согласни дека државниот дефицит е проблем и оти тој треба да се намали. Тој предлага намалување за околу 4000 милијарди долари за 12 години, додека републиканците планираат слични заштеди за 10 години. Ако не сториме нешто со дефицитот, тоа ќе предизвика сериозни штети за американската економија, нагласи Обама.
XS
SM
MD
LG