Достапни линкови

Протести во југот на Турција поради изборите


Протести избија во југоистокот на Турција поради одлуката на властите за блокирање на кандидаторите на дел од курдските политичари од Партијата за мир и демократија на претстојните парламентарни избори во Јуни. Партијата се закани дека комплетно ќе се повлече од изборниот процес. Курдските демонстранти се судираат со полицијата во градовите Диарбакир и Ван во југоистокот на Турција. Како што јавуваат медиумите, протести избиле и во Истамбул.
XS
SM
MD
LG