Достапни линкови

Испумпување на водата под реакторите во Фукушима


Почна испумпувањето на вискорадиоактивната вода од под реакторите во јапонската нуклеарна централа Фукушима која беше оштетена во замјотресот и цунамито што во минатиот месец ја погодија Јапонија. Станува збор за околу 25 илјади тони контаминирана вода што беше користена за разладување на реакторите. Компанијата ТЕПКО соопшти дека ќе требаат девет месеци за да се стави под контрола ситуацијата во Фукушима.
XS
SM
MD
LG