Достапни линкови

Донаторска конференција за Чернобил


Во Киев се одржува меѓународна донаторска конференција за помош на Украина да изгради нов заштитен оклоп околу нуклеарниот реактор во Чернобил. Отворајќи ја конференцијата претседателот на Европската комисја Жозе Мануел Баросо изјави дека биле потребни околу 740 милиони евра за изградба на дополнителна заштита околу сегашниот саркофаг кој се покажал за нестабилен. Тој додаде дека досега биле собрани околу 580 милиони евра.
XS
SM
MD
LG