Достапни линкови

Протести во Солун против приватизација на државната електродистрибуција


Атина - зградата на парламентот
Работници на грчката Национална електродистрибутивна компанија ДЕИ денеска на два часа ги зазедоа канцелариите на компанијата во Солун, во знак на протест против намалувањето на платите и против плановите на Владата за приватизација на компанијата. Двајца од демонстрантите со јажиња од деветтиот кат на зградата спуштиле огромен протестен транспарент. Во објектот не им бил дозволен влез на граѓани. Инаку, власта планира приватизација на компанијата под услов да го задржи управувачкиот удел во фирмата.
XS
SM
MD
LG