Достапни линкови

Роботи во нуклеарката Фукушима


Роботи во Фукушима
Јапонија почна да користи роботи за испитување на штетите во нуклеарната централа Фукушима, откако го објави планот за стабилизација на нуклеарката за 9 месеци. Претседателот на компанијата ТЕПКО, Масатака Шимицу, денеска го уверуваше парламентот дека ситуацијата е под контрола. Инаку, роботите треба да проверат дали нивото на радијација е безбедно за работниците да можат да го поправаат системот за ладење.
XS
SM
MD
LG