Достапни линкови

Унгарскиот парламент ќе гласа за нов УставУнгарскиот парламент денеска треба да гласа за новиот Устав. Според владејачката партија на премиерот Виктор Орбан со новиот устав треба да бидат заокружени демократските реформи, започнати со паѓањето на комунистичкиот режим. Со измените, меѓу другото, му се овозможува на претседателот да го распушти парламентот доколку до април не биде одобрен буџетот. Опозицијата најави дека ќе го бојкотира гласањето, бидејки не бил постигнат консензус.
XS
SM
MD
LG