Достапни линкови

Папата проповеда за технологијата


Папата Бенедикт Шеснаесетти на денешната миса им порача на околу 40,000 верници да гледаат подалеку од модерната технологија во потрага по „божјото лице“. „Ние самите сме премногу слаби за да се воздигнеме на Божјите височини. Само Господ може да не воздигне. Токму тоа Христос почна да го прави на крстот“ рече Папата, додавајки дека технологијата може да придонесе кон напредокот на човештвото само ако се користи во согласност со овие верувања.
XS
SM
MD
LG