Достапни линкови

Врховниот суд во Египет нареди распушатње на партијата на Мубарак


дел од министрите од поранешниот владин состав се во затвор
Врховниот суд во Египет нареди распуштање на поранешната владеачка партија на екс-претседателот Хосни Мубарак. По налог на Судот, целиот имот на Националната Демократска Партија ќе биде конфискуван а сопственоста ќе се префрли на државата. Партијата беше доминантна на политичката сцена во Египет од 1978 година. Распуштањето на организацијата беше едно од барањата на анти-владините демонстранти, поради чии протести Мубарак се повлече од лидерската позиција, по што војската ја превзема власта.
XS
SM
MD
LG