Достапни линкови

Нови напори за примирје со талибанските милитанти


Хамид Карзаи (десно) и Jосуф Раза Гилани
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи излјави дека официјален Кабул и Исламбад ги засилиле напорите во преговорите за примирје со талибанските милитанти. Карзаи ја даде изјавата на заедничката прес конференција во Кабул со премиерот на Пакистан Jосуф Раза Гилани. Карзаи и Гилани ќе бидат членови на комисијата која ќе преговата со Талибанците. Претседателот на Авганистан најави нови разговори со пакистанските власти за ова прашање, но не понуди дополнителни детали за тоа кога ќе се одржат средбите.
XS
SM
MD
LG