Достапни линкови

Иран ги обвини САД за обид за саботажа на нуклеарната програма


илустрација
Соединетите американски држави и Израел создадоа компјутерски вирус за саботирање на иранската нуклеарна програма, обвини денеска официјален Техеран. Иранската државната новиска агенција ИРНА ја пренесува изјавата на шефот на организацијата за цивилна одбрана Голам Реза Јалали, кој вели дека истражувањата и студиите покажале дека изворот на компјутерскиот вироус „Стукснет“ е од Америка. Вирусот беше јавно идентификуван минатата година и наводно неколку месеци предизвикувал хаос во иранските компјутерски системи.
XS
SM
MD
LG