Достапни линкови

Гадафи и со касетни бомби против бунтовниците


Хјуман Рајтс Воч соопшти дека силите лојални на Моамер Гадафи користеле касетна муниција против бунтовниците во Либија. Според истиот извор, најмалку три касетни бомби експлодирале во битките кај градот Мисурата. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека не е информирана за употребата на касетни бомби, но оти ништо не би ја изненадило во врска со потезите на Гадафи и неговите приврзаници.
XS
SM
MD
LG