Достапни линкови

ОН: седум милиони гладни во Авганистан


Обединетите нации денеска предупредија дека, поради постојан недостиг на храна во Авганистан, на околу седум милиони жители им се заканува опасност од гладување. Затоа е побарана ургентна помош во износ од 250 милиони долари. Се прецизира дека ситуацијата дополнително ја отежнуваат постојаните напади на талибанците во земјата која има околу 30 милиони жители.
XS
SM
MD
LG