Достапни линкови

Хаг: Готовина доби 24 години затвор


Анте Готовина
Хашкиот трибунал денеска го прогласи поранешниот хрватски генерал Анте Готовина за виновен за извршени злосторства против човештвото и го осуди на 24 години затвор. Тој е осуден за злосторства врз српското население во текот на операцијата Луња во 1995 година. Над две илјади граѓани се собрале на главниот плоштад во Загреб да го следат преносот од изрекувањето на пресудата.
XS
SM
MD
LG