Достапни линкови

Во Загреб јавен пренос на изрекувањето на пресудите во Хаг


Анте Готовина, Иван Чермак и Младен Маркач
Над две илјади граѓани се собрале на главниот плоштад во Загреб да го следат преносот од изрекувањето на пресудата на тројца хрватски генерали, обвинети за злосторства врз српското население во текот на операцијата Луња во 1995. Хашкиот трибунал денеска треба да им пресуди на генералите Анте Готовина, Иван Чермак и Младен Маркач за прогон на српското население од Книнска краина.
XS
SM
MD
LG