Достапни линкови

Северна Кореја го одбележува роденденот на Ким Ил Сунг


Северна Кореја денеска и утре го одбележува Денот на сонцето, најголемиот државен празник, посветен на роденденот на Ким Ил Сунг, основачот на таа земја и татко на сегашниот претседател Ким Џонг Ил. Ким Ил Сунг ја водеше земјата од 1948 до 1994, година кога почина од срцев удар. Него го наследи син му што беше прв таков случај во комунистичкиот свет.
XS
SM
MD
LG