Достапни линкови

ОМД од Нимиц побарала прекин на преговорите за името


Медијаторот Метју Нимиц
Делегација на Обединетата македонска дијаспора на средбата во Њујорк со медијаторот во македонско грчкиот дијалог за името амбасадорот Метју Нимиц побарала преговорите да бидат прекинати веднаш.

„Наметнатите преговори за името де факто им го одзедоа основното право на самоопределување на милиони Македонци низ светот“, истакнале од организацијата на македонската дијаспора со седиште во Вашингтон.

Според ОМД, преговорите за името меѓу Македонија и Грција се користат за да се прикријат кршењата на човековите права на етничките Македонци кои живеат во Грција, а ги дозволува државата.
XS
SM
MD
LG