Достапни линкови

Сојузниците гласаа за продолжување на воената акција во Либија


Лидерите на Британија, Франција и на САД гласаа за продолжување на воената акција во Либија,се до заминувањето на Муамер Фадафи од функцијата.Во зедничката писмена изјава Девид Камерон, Николас Саркози и Барак Обама наведуваат дека останувањето на Гадафи на функцијата ќе биде штетно за народот на Либија. До ова доаѓа еден ден откако либанските бунтовници беа под засилени воздушни напади и изјавуваа дека се соочиле со масакар од владините сили кои извршија напад во градот Мисрата со ракети.
XS
SM
MD
LG