Достапни линкови

Орбан: Спорот со името е „отелотворение на апсурдот“


Виктор Орбан
Билатералниот спор на Македонија со Грција е едно од најтешките прашања на Балканот, смета премиерот на Унгарија Виктор Орбан. „Би ја карактеризирал оваа ситуација како отелотворение на абсурдот. Тоа е многу несреќна политичкја стратегија“ рече Орбан во Брисел денеска. Претходно, претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, изјави дека ситуацијата на Балканот е премногу сложена.
XS
SM
MD
LG