Достапни линкови

Кривични пријави против екс-претседателот на Тунис


Бен Али
Министерот за правда на Тунис соопшти дека е покрената истрага против соборениот претседател Бен Али за 18 кривични дела, вклучувајки и убиства и трговија со дрога. Бен Али, по демонстрациите против неговото 23-годишно владеење, замина во егзил во Саудиска Арабија, а новите власти на Тунис ќе бараат негова екстрадикција за да се соочи со правдата.
XS
SM
MD
LG