Достапни линкови

Додик бара референдум за законитоста на националниот суд и обвинителството


Претседателот на Република Српска Милорад Додик
Претседателот на Република Српска Милорад Додик побара референдум за законитоста на националниот суд и обвинителството. Додик е против решенијата на претставникот на меѓународната заедница и специјален пратеник на ЕУ во БиХ Валентин Инцко, кој има право да укинува закони, како и да разрешува високи босански претставници. Додик смета дека тоа ја ограничува власта на Република Српска.
XS
SM
MD
LG