Достапни линкови

Предложена изградба на нов нафтовод меѓу Русија и Кина


Кинескиот претседател Ху Џинтао и неговиот руски колега Димитриј Медведев денеска се заложија за продолжување на соработката меѓу нивните земји во нафтената и енергетската индустрија и разговараа за глобалната безбедност. Двајцата лидери се сретнаа во градот Санја, каде утре се одржува средба на претставници од земјите во развој. Новинските агенции пренесуваат дека Џинтао му предложил на Медведев изградба на нов нафтовод кој би ги поврзувал Кина и Русија.
XS
SM
MD
LG