Достапни линкови

Москва - 50 години од првата човечка мисија во Вселената


Во Москва се одржуваат свечености по повод 50-годишнината од првата човечка мисија во Вселената, односно испраќањето на советскиот Космонаут Јуриј Гагарин во 108-минутна обиколка на Земјата. Претседателот Дмитриј Медведев ќе го посети рускиот Вселенски контролен центар и по видео-врска ќе им се обрати на космонаутите на Меѓународната вселенската станица во која се и руски космонаути.
XS
SM
MD
LG