Достапни линкови

Најмалку 11 загинати во експлозијата во Белорусија


Белорусија, по експлозијата во метрото во Минск
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави синоќа дека при вчерашната експлозија во метро загинале 11 луѓе а над 100 се ранети. На итниот состанок за безбедност Лукашенко изјави дека мора под итно да се најде виновникот за поткопувањето на мирот и стабилноста на земјата . Тој додаде дека не се икслучува можноста ова е „ подарок од странство“. Веднаш по оваа изјава Главното обвинителство на Белорусија соопшти дека експлозијата е квалификувана како терористички чин.
XS
SM
MD
LG