Достапни линкови

Експлозија во метрото во Минск


Минск
Експлозија одекнала во главниот град на Белорусија, Минск. Очевидци потврдија дека виделе чад како излегува од подземното метро, додека спасувачки екипи изнесувале луѓе на носилки. За сега не се знае што ја предизвикало експлозијата, нити пак е познато дали и колкумина настрадале во настанот. Белоруските власти потврдија дека настанала експлозија. Руската новинска агенција РИА, повикувајки се на изјави на очевидци, јави дека десетмина биле повредени.
XS
SM
MD
LG