Достапни линкови

Прво јавно судење на италијанскиот премиер Берлускони


Премиерот на Италија Силвио Берлускони денеска пред судот во Милан се бранеше од обвиненијата за измама поврзана со неговата медиумска империја. Случајот е еден од три судења кои се поврзани со италијанскиот медиум „Медиасет“. Премиерот одбива било каква инволвираност. Неговото сведочење пред судот е прво јавно судење во изминативе осум години. Берлускони е исто така обвинет дека плаќал за секс со малолетничка, по што го користел своето влијание за да го прикрие инцидентот.
XS
SM
MD
LG