Достапни линкови

Јапонија- еден месец по земјотресот и цунамито


Штети по катастрофата на 11 март
Денеска се навршува еден месец од земјотресот и цунамито кои ја погодија Јапонија, што резултираше со нуклерна катастрофа .Со едно минутно молчење ќе им биде одадена почит на жртвите чиј број изнесува околу 13 илјади. Работниците кои работат на нуклерната централа Фукошима и денеска ќе продолжат со напорите да се спречи испуштањето на радијацијата во Тихиот Океан и атмосферата. Се проценува дека за обнова на Јапонија се потребни 300 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG