Достапни линкови

Гбагбо не ја предава власта на Брегот на Слоновата Коска


Лорен Гбагбо
Француските сили во Брегот на Слоновата Коска стрелале кон позициите на силите лојални на поранешниот претседател Лорен Гбагбо во обид да го уништат нивното тешко вооружување, соопшти портпаролот на ОН. Претходно, силите на Гбагбо го нападнаа хотелот во Абиџан во кој е сместен претседателот Аласан Оатара кој е признаен од ОН. Силите на ОН го обезбедуваат хотелот на Оатара. Иако, Гбагбо изгуби на изборите, тој одбива да ја напушти власта.
XS
SM
MD
LG