Достапни линкови

Русија одбележува пола век од првиот лет во вселената


Споменик на Јури Гагарин во Москва
Русија се подготвува за одбележувањето на 50-годишнината од првиот лет во вселената. Советскиот астронаут Јури Гагарин е првиот човек кој ја прелета орбитата на земјината топка за 108 минути во 1961 година. На прославата во вторник во Москва се поканети шефовите на 49 вселенски агенции како и сите екипажи на сите советски и руски вселенски летови.
XS
SM
MD
LG