Достапни линкови

Жителите на Исланд гласале против расчистување на државен долг


Медиумите во Исланд јавија дека жителите на земјата на референдум гласале против враќањето долг на државата кон Британија и Холандија тежок 5 милијарди американски долари. Излезноста на референдумот беше речиси 58 проценти а исходот, според премиерот Јохана Сигурдардотир е шокантен. Долгот беше создаден во екот на светската финансиска криза во 2008 година, кога колабрираше исландска банка која ги чуваше штедните влогови на жители на Обединетото кралство и Холандија,
XS
SM
MD
LG