Достапни линкови

Шестмина убиени во трговски центар во Холандија


Шестмина загинаа во град во западниот дел на Холандија, откако вооружен напаѓач стрелал кон толпа луѓе во трговски центар. Бас Енхорн, градоначалник на градот Алпен анд ден Ријн, говорејки на прес конференција за инцидентот, изјави дека напаѓачот пукал со автоматско оружје во трговскиот центар „во кој имало семејства и деца“. Според очевидци, напаѓачот имал околу 20 години. Властите сметаат дека тој дејствувал сам.
XS
SM
MD
LG