Достапни линкови

Анти-американски протести во Багдад


Гејтс - Барзани 08.04.11
Неколку илјади ирачани денеска во Багдад одржаа анти-американски демонстрации, на ден пред 9-годишнината од освојувањето на Багдад од страна на сојузничките сили. Стотици ирачани се собрале и во западната провинција Анбар, барајки американските сили да си заминат од Ирак. Анти-американски демонстрации се закажани и за утре. Во меѓувреме, американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс, кој е во посета на Ирак, се сретна со лидерот на курдистанскиот регион, Масуд Барзани.
XS
SM
MD
LG