Достапни линкови

Назарбав положи заклетва како Претседател на Казахстан


Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев положи заклетва за уште еден 5 годишен мандат на функцијата по убедливата изборна победа минатиот викенд.
Изборите беа критикувани од страна на групите за човекови права.
Според ОБСЕ, на изборите на кои 70 годишниот Назарбаев освои повеќе од 95 отсто од гласовите имало сериозни нерегуларности.
XS
SM
MD
LG