Достапни линкови

Анти и про Салех демонстрации во Јемен


Анти владини протести во Таиз
Десетици илјадници луѓе се собраа во неколку градови на Јемен, по петочните молитви на протести против претседателот Али Абдула Салех. Истовремено околу 100.000 про-владини демонстранти од целата земја се собраа во Сана да покажат солидарност со Салех. Тој денеска го одби предлогот на Советот за соработка во Заливот да поднесе оставка. Во Јемен речиси два месеца се одржуваат анти владини протести. Според групите за човекови права, повеќе од 100 луѓе се убиени во судирите со безбедносните сили.
XS
SM
MD
LG