Достапни линкови

Баросо ќе бара „историски договор“ од политичарите во Македонија


Жозе Мануел Баросо ( во средината)
Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо при утрешната посета на Македонија посебнно ќе инсистира на потребата од еден вид историски договор меѓу различните политички сили и на култура на компромис заради европска интеграција на земјата, вели неговиот портпаролот Микаел Карничниг во изјава за Дојче веле.
Карничинг истакнува дека стратегиската цел на посетата на Баросо и комесарот за проширување Штефан Филе на земјите од Балканот е многу јасна - да се зацврсти нивната европската перспектива.
XS
SM
MD
LG