Достапни линкови

Назарбаев почна нов 5 годишен мандат како претседател на Казахстан


Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев денеска го започнува новиот 5-годишен мандат, отако повторно убедливо победи на изборите кои беа критикувани од меѓународната заедница. Посматрачите од ОБСЕ оценија дека изборите на кои Назарбаев доби над 95 насто од гласовите биле со сериозни нерегуларности. На денешната инаугурација Назарбаев вети, како што рече, натамошна демократизација на општеството.
XS
SM
MD
LG